مطالب پیشنهادی از سراسر وب

» آثار جواهرات باستانی در دوران پس از اسلام

 آثار جواهرات باستانی در دوران پس از اسلام

در سواحل بین النهرین و رود نیل که آب به راحتی در دسترس بود و کشاورزی با هیچ مشکلی روبرو نبود ، ساکنان فلات ایران چند قرن بعد ثروت و فرصت کافی را با فلز بدست آوردند و بر روی آنها تزئیناتی انجام دادند.

بنابراین ، آثار و جواهرات طلا در ایران باستانی است اما جوانتر از آن چیزی است که در بین النهرین اتفاق افتاد.

هزاره دوم پیش از میلاد

ساکنان فلات ایران تزئینات مس را ایجاد کردند و رشته های مهره های رنگارنگ در 3000 تا 1300 سال قبل از میلاد مسیح نقره ها در سال 2000 قبل از میلاد ساخته شد.

در نیمه اول هزاره دوم قبل از میلاد ، جواهرات در شوش به صورت دستبند و گردنبند با مهره های خربزه و فاصله طلای توخالی ساخته شد. زن و مرد هر دو آنها را می پوشیدند.

در همین مدت در شمال و شمال غربی ایران هنرمندان از همان تکنیک ها و طرح ها در جواهرات استفاده می کردند. به طور همزمان ، ساکنان شهر کوهخت ، شهر باستانی در استان سیستان و بلوچستان ، جواهرات توسط صنعتگران محلی ساخته می شد.

هزاره اول قبل از میلاد

ترکیبی از چندین گروه قومی و تازه وارد که قبلاً از سلسله های سرنگون شده در بین النهرین از یک سو و ملت آریایی از شمال از طرف دیگر ، سنت های غنی شده ای را در هزاره اول تشکیل دادند.

این سنت های هنری در برخی از کاوش های باستان شناسی کشف شد. به عنوان مثال ، در گورستانی در استان آذربایجان که به تاریخ 1000 تا 800 قبل از میلاد مسیح است ، استخوانهای یک دختر توسط دیسک های برنز ، پیشانی ، دستبند ، انگشتر ، مچ پا و هفت رشته مهره تزئین شده است.

در هزاره اول قبل از میلاد ، در استان لرستان ، جمعی از کارگران برنز زندگی می کردند که تزئینات تزئینی و آئینی ، پین ، استاندارد را برپا می کردند ، که از چهره های شیطانی و توتم های شبیه به نقوش حیوانات و همچنین خنجرها ، شمشیرها ، کاسه ها و وسایل تسمه ای استفاده می کردند. . ورق های فلزی همچنین برای شکل دادن به طرح هیولا های افسانه ای بر روی دیسک ها و شبه ها ساخته شده بودند.

هخامنشیان

کار طلا و جواهرات هخامنشیان نتیجه هماهنگی سنت های مختلف هنری به روشی بسیار ماهرانه بود. برخی از اشیاء تلطیف یافته که متعلق به این دوره است ، شامل زیر بغل های طلا ، پلاکها ، رولت ها دستبندها ، حلقه ها ، گشتاورها ، دکمه ها ، مهره ها ، آویزها ، سنگهای قیمتی و غیره است.

اشکانیان

جواهرات اشکانی از تزئینات با شکوه بیشتر بود. کارهای طلا و جواهرات در مقیاس های کوچکتر و طرح های ساده تر ساخته شده اند.

ساسانیان

مانند سایر هنرها ، کارهای طلا و جواهرات نیز در دوره ساسانیان شکوفا شدند. آنچه در این هنرها حیرت انگیز بود می توان به عنوان پیچیدگی مهر و موم ، کیفیت سکه ها ، تزئینات برجسته شده روی تاج ها و مهارت و سبکی که در ظروف نقره ای استفاده می شود ، توضیح داد.

حمله اعراب

پس از فروپاشی امپراتوری ساسانیان ، جامعه ایران با وجود از دست دادن نفوذ سیاسی خود ، به طرز شگفت آور می تواند هویت فرهنگی خود را حفظ کند. طبق معمول ، مهاجمان فرهنگ و مراسم ایرانیان را پذیرفتند. به عبارت دیگر ، بسیاری از نقوش و نقوش ایرانی همچنان مورد استفاده قرار می گرفت و تکنیک های صنایع دستی زنده مانده است.

در عمل ، وسایل نقره ای با پذیرش عمومی روبرو بودند ، اما با برخی از رزرو ، طلا فقط توسط زنان استفاده می شد. بنابراین ، هنرمندان مذاهب دیگر ، مانند یهودیان ، بیشتر کاردستی طلافروشان را انجام می دادند.

در دو قرن اول دوره پس از اسلام ، نقوش و نقوش در سنت های زینتی کلاسیک ، بیزانس و ساسانی محدود بود.

در بین سده های نهم و دوازدهم میلادی ، یک سبک اسلامی به طرز گسترده ای شکل گرفت ، که انتزاعی از اشکال طبیعی و هندسی بود. در سده های دوازدهم و سیزدهم میلادی ، دستبندهای ایرانی از جنس طلا ، نقره و برنز ساخته شده ، از ریخته گری یا از ورق فلز ساخته شده بودند.

در اینجا گوشواره های طلایی به شکل هلال تزئین شده با نخ های تزیینی ، گرانول ، روبان ، کتیبه یا مهره هایی با طرح های مختلف ساخته شده است. گردنبندهای طلایى از مهره های طلاى کروی تشکیل شده بودند که با سنگهای صیقلی ، فواصل گرانول یا نقوش هندسی در وسط قرار دارد. جعبه های آمیلت مربع یا استوانه ای ، حلقه های طلا ، نقره یا برنز ، سنگ های قیمتی که به عنوان مهر و موم یا محافظت الهی حک شده و از آنها استفاده می شود ، از جمله محصولات کارگران طلا یا جواهرات هستند. الگوهای حکاکی شده با انتقال معانی نمادین یا عربی یا اشکال حیوانات متنوع بودند.

تیموریان

تیمور یک حامی برجسته هنر بود. او طعم و مزه ای طعم دار برای بسیاری از سنگهای قیمتی رنگارنگ که بر روی فلز کاری شده بودند ، داشت. البته این ویژگی در نقوش صفویه و قاجار نیز زنده مانده است.

صفویان

مینیاتورهای دوره صفویه از منابع اطلاعاتی ارزشمندی در مورد جواهرات دوره و سلیقه دربار است. زن و مرد هر دو از لباس های خاص برای تزئینات پیروی می کردند. بیشتر ایرانیان به تزئین لباس خود و یا حجیم کردن لیوان های جشن ، میش ، فلاسک ها ، ظروف و کوزه ها علاقه مند به سنگهای قیمتی بودند.

قاجارها

جواهرات قاجار تحت تأثیر نقوش و نقوش غربی قرار گرفتند. یکی از ویژگی های جواهرات در دوره قاجار تعداد تکه های طلا از یک طرف به رنگ مینا شده و در طرف دیگر با سنگ های رنگارنگ تنظیم شده است. بعدها جواهرات قاجار و قرن بیستم تقلید و تکرار شدند. مدلهای خارجی تقریباً به گونه ای کپی شده بودند که شخصیت ایرانی کمی در آنها قابل ردیابی باشد. غرب زدگی بد از قبل در جامعه و همچنین مد ، طرح و نقوش آغاز شده است.

روایات قبیله ای

اما یک دسته از جواهرات دیگر در ایران وجود دارد که توسط قبایل پوشیده شده است ، مردمی که یک سبک زاویه ای قدرتمند و با استحکام عالی در طیف گسترده ای از اشیاء نقره ای حفظ کرده اند. آنها از نظر طراحی غنی و متنوع هستند ، از نظر فرم و استحکام و زیبایی در حفظ طرح های باستانی زنده هستند.

دیده می شود که زنان قبیله ای از سلیقه های مختلف و وضعیت اجتماعی با پوشیدن گوشواره های هلالی شکل ، یقه ها ، دستبندها ، گردنبندها ، مدالونها ، پلاکها ، زیربغلها ، بروچسها ، برگها ، ماهیها ، دیسکهای گلابی / قلبی شکل و آویزان از زنجیر ، سیلندرهای نماز کوچک بند مو و سنجاق و سایر تزیینات کوچک.

همچنین جواهرات کردستان از نقوش و اشکال متنوع برخوردار بودند. برخی نقوش نمادین در آنها استفاده می شد ، سنگ ها آنقدر محبوب نبودند و سکه های کوچک و دانه ها خیلی خوب دوست داشتند.

نکته قابل توجه در مورد جواهرات قبیله این واقعیت است که آنها مدت هاست که هویت متمایز خود را در مقایسه با ذائقه های شهر ، دقیقاً مانند بسیاری از ویژگی های خاص دیگر اقوام حفظ کرده اند.

گوشواره ها ، جواهرات سینه طلایی ، دستبند نقره ای و انگشترهای سنگهای قیمتی

با ارزش ترین و ظریف ترین جواهرات ایرانی ، از طلا یا سنگهای قیمتی ، نقره ای یا ترکیبی از همه آنها ساخته شده است. تا آنجا که به طرح و الگوهای مربوط می شود ، جواهرات سنتی ایران نمایانگر نمادهای مرتبط با اعتقاد فرهنگی مردم این کشور است.

 جواهرات فیروزه ای و نقره ای معقول تر است. نوع دیگری از جواهرات ایرانی ، با وجود قیمت پایین تر ، هنوز هم از نظر زیبایی شناسی و هنری بودن ، ارزش چشمگیری دارند و در واقع از نظر بیننده خوشایند هستند.

فرم ارسال نظر  ساخت وبلاگ تبلیغاتی  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو رپورتاژ آگهی دائمی در بلاگسازان با 3 لینک فالو مشاهده