» آیا طناب زدن بعد از 18 سالگی باعث افزایش قد می شود؟

آیا طناب زدن بعد از 18 سالگی باعث افزایش قد می شود؟

تحقیقات نشان می دهد ورزش هایی مانند والیبال و بسکتبال باعث افزایش قد می شود و تعدادی هم مخالف این نظریه بوده اند. طناب زدن نیز از این قائده مستثنا نبوده است و باید بدانید که در بدن، هورمونی به نام هورمون رشد وجود دارد که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی، مناطق غضروفی سر استخوان هایی که عمل رشد استخوان در آنجا انجام می شود را تحریک و موجب افزایش رشد می شود.

در واقع فعالیت های جسمانی منظم یا همان ورزش باعث افزایش ترشح هورمون رشد می شوند، با افزایش ترشح هورمون رشد و رعایت فاکتور های مانند: تغذیه صحیح، ورزش، خواب و استراحت و با در نظر گرفتن اصل ژنتیک، در سن رشد، می توان موجب افزایش قد شد. در این روش با توجه به اصل ژنتیک ،چنانچه فرد به طور وراثتی قد بلند باشد این قد بلندی او تثبیت خواهد شد و چنانچه فردی به لحاظ وراثتی قد کوتاه باشد، تاثیر آن روی افزایش قد بی ثمر نخواهد بود.

در این میان ورزش هایی وجود دارد که در سنین رشد پیشنهاد نمی شود. به طور کلی ورزش هایی که باعث ضربه به استخوان ها و مفاصل شود، می تواند برای رشد قد مضر باشند و چه بسا باعث توقف یا کم شدن رشد طولی استخوان ها شوند و بر عکس فعالیت هایی که درون آب انجام می شوند، بهترین گزینه برای افراد در حال رشد است. ورزش های آبی مانند شنا به دلیل اینکه درون آب انجام می شوند و در آب، مفاصل و استخوان ها به مراتب فشار کمتری را متحمل می شوند به افراد در حال رشد پیشنهاد می شود.

عوامل مؤثر بر رشد قد

آیا طناب زدن می تواند به بلند شدن قدکمک کند؟ از آنجا که می خواهیم دریابیم که زدن طناب پس از 18 سالگی باعث رشد قد میشود یا نه ، باید دانش کاملی در مورد عوامل موثر بر رشد قد داشته باشیم. عوامل زیادی بر رشد تأثیر می گذارند ، اما از اصلی ترین آنها

سبک زندگی ما

جنبه های ارثی

شرایط محیطی

رژیم غذایی مناسب و سالم

وضعیت بدنی مناسب

شرایط سلامتی

ورزش مناسب

یکی دیگر از تأثیرات طناب زدن از دست دادن ، وزن بدن و لاغر شدن است و بدن ما وقتیکه لاغر شود قد بلندتر نشان داده می شویم.

رشد به تعداد زیادی متغیر متکی است که تأثیرات زیادی بر رشد شما دارد. فعالیت بدنی یکی از آنهاست. ورزش بهترین روش برای کمک به شما در بلندتر شدن و البته رسیدن به قد ایده آل است. اگرچه عوامل ژنتیکی قد را تائین می کنند ، متغیرهای جسمی مانند رژیم غذایی و ورزش می توانند تا حدودی بر آن تأثیر بگذارند.

ورزش مناسب به تقویت ماهیچه ها و تقویت آنها کمک می کند و هورمون های رشد که پاسخگوی افزایش قد هستند ، آزاد می شود.

استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ادامه دارد یعنی تا اوایل 20 سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد. بعد از سخت شدن قسمت نرم و غضروفی استخوان ها و توقف رشد طولی آن ها، قد فرد دیگر افزایش نخواهد یافت.

بچه‌ها به صورت نرمال از بدو تولد تا 12ماهگی حدود 23 تا 28 سانتی‌متر به قدشان افزوده می‌گردد. در حالی که در سنین 1 تا 3 سالگی فقط 7/5 تا 13سانتی‌ متر افزایش قد دارند. از 3 سالگی تا زمان بلوغ، سالانه 4/5 تا 7 سانتی‌متر به قد کودک افزوده می‌شود. زمانی که سن کودک به زمان شروع بلوغ نزدیک می‌شود، مقدار افزایش قد به 4 سانتی‌متر در سال می رسد. به محض شروع سن بلوغ، دوران جهش رشد شروع می‌گردد که در آن زمان رشد قدی به حداکثر سرعت رشد یا به عبارتی به قله‌ی رشدی می‌رسد.


این فاصله‌ زمانی در دختران بین سنین 10 تا 12 سالگی و در پسران11 تا 14 سالگی می‌باشد که در طی این 2 سال، سالانه دختران 8 تا 9 سانتی‌متر و پسران 10/5 سانتی‌متر افزایش قد می‌یابند. پس از جهش رشد، دوباره میزان رشد قدی کاهش می‌یابد که دختران پس از شروع قاعدگی تا رسیدن به حداکثر رشد قدی، تا حدود 7 سانتی‌متر سالانه به قدشان افزوده می‌شود. دختران و پسران اصولاً تا سنین 14 تا 16 سالگی به قدشان افزوده می‌شود که البته در پسران ممکن است تا 2 سال بیشتر یعنی تا 18سالگی ادامه یابد. تفاوت رشد قدی در دختران به شروع زمان قاعدگی آن‌ها بر می‌گردد.

عوامل اثر گذار بر رشد قد

ژنتیک

مهمترین عامل تعیین کننده قد، ژنتیک است. برای مثال در ژن یک فرد،عدد 160 cm برای نمو قدی ثبت شده است. این بدین معناست که این فرد اگر شرایط محیطی مناسبی داشته باشد، توانایی رسیدن به حداکثر 160 cm را دارد و نه بیشتر از آن. ولی اگر شرایط محیطی مطلوب نباشد، فرد مورد نظر ممکن است هرگز به این قابلیت دست نیابد.

پس می توان نتیجه گرفت، والدینی که خود قد کوتاهی دارند، احتمالا فرزندانی نه چندان قد بلند خواهند داشت. 60 تا 85 درصد رشد قد به ژنتیک ربط دارد. شما زمانی می توانید یک ژیمناست موفق باشید که قد کوتاه یا متوسطی داشته باشید و زمانی می توانید یک والیبالیست یا بسکتبالیست موفق باشید که قدتان بلند باشد. این نوع ورزش‌ها نه قد را کوتاه می‌کنند و نه بلند.


عوامل محیطی بسیار زیادی بر رشد جسمانی بعد از تولد تاثیر می گذارند. مانند: تغذیه، خواب و استراحت، آب و هوا، ارتفاع، وضعیت اجتماعی- اقتصادی، فعالیت بدنی

تغذیه

تغذیه صحیح در دوره پس از تولد، مواد و انرژی لازم را برای فرایند رشد تامین می کند. افرادی که در سنین رشد، حتی به صورت مقطعی دچار سوء تغذیه شوند، اثرات منفی در رشد آن ها را می توان مشاهده کرد. استفاده از مواد غذایی غنی از کلسیم مانند شیر و لبنیات و همچنین پروتئین که یکی از عوامل تأثیر گذار بر رشد قدی است.

در میان مواد مغذی، مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو، مرغ و ماهی، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم ‌اند کلسیم، فسفر، منیزیم، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند.

خواب و استراحت

افراد در سنین رشد، بخصوص در دوران نوزادی به خواب کافی نیاز دارند و این عامل بر رشد جسمانی آن ها تاثیرگذار است و به هر دلیلی نوزاد از خواب و استراحت کافی بهره مند نباشد، تهدیدی برای نمو مناسب خواهد بود. بهترین ساعت برای خواب 10 شب است.

آب و هوا

مشاهده شده است، افرادی که در مناطق گرمسیر زندگی می کنند، نسبت به افرادی که در مناطق سرد سیر هستند، قد بلندتری دارند.

ارتفاع

معمولاً در مناطق مرتفع، افراد دارای قد کوتاه تری هستند و این شاید به دلیل محدودیت در دسترسی به اکسیژن کافی، برای رشد سلولی باشد.

وضعیت اجتماعی-اقتصادی

 خانواده هایی که دارای وضعیت اجتماعی- اقتصادی خوبی هستند، کودکانی قد بلندتر دارند و این احتمالا” به دلیل نوع تغذیه، فعالیت بدنی و شیوه زندگی آن ها باشد.

بحث برانگیزترین فاکتور برای رشد قد، ورزش است و بیشتر ابهامات مطرح شده در همین زمینه است. بطور کلی فعالیت بدنی منظم باعث کاهش توده چربی و افزایش توده بدون چربی (استخوان و عضله) می شود. فعالیت بدنی به هر شکل و در قالب هر ورزشی که باشد به بهبود رشد جسمانی کمک می کند ولی تا به حال به اثبات نرسیده است که ورزش بخصوصی باعث افزایش قد شود.

مطالعات تحقیقاتی در این زمینه وجود ندارد که طناب زدن بتواند موجب افزایش قد شود. در واقع حداکثر رشد قد هر فرد، به ژنتیک او ربط دارد، اما عواملی مانند بیماری، عدم خواب و یا تغذیه کافی می‌تواند بر عدم رسیدن فرد به مقدار قد تعیین شده توسط ژنتیک نقش منفی داشته باشد.

ذکر این نکته لازم است که خواب زیاد، ورزش زیاد و حتی تغذیه غنی عاملی در افزایش قد نیست، بلکه شما را به حداکثر میزانی که ژنتیک تعیین کرده می رساند. با این حال رعایت رژیم غنی از پروتئین، کلیسم و ویتامین D و همچنین میزان 8 ساعت خواب شبانه (زود خوابیدن) می تواند در پروسه رشد قد و رسیدن فرد به حداکثر میزان رشد قدی ژنتیک نقش مفید داشته باشد.

چند بار باید در یک روز پرش کرد؟

اگر تعجب می کنید پرش طناب باعث افزایش قد می شود ، پس در جای مناسب قرار دارید. اگر برای اولین بار شروع به جست و خیز کرده اید ، با سرعتی آرام عمل کنید . حدود پانزده بار در روز برای پانزده روز اول برای بدن مطلوب است. سپس به تدریج تعداد جست و خیزها را به 70 و سپس 100 افزایش دهید. هنگامی که شروع به لذت بردن از جست و خیز و راحت با سرعت قلب کردید ، می توانید در بهترین حالت روزانه حدود 300 بار شروع کنید. پرش به طور منظم به مدت حداقل 3 تا 7 ماه،مزایای ان را برای سلامتی شما نشان می دهد.

همیشه در هنگام رد کردن توجه کنید که ضربان قلب شما ثابت است زیرا در طول پرش ضروری است.

هنگام پرش از بدن ، مقدار زیادی آب بنوشید زیرا بدن شما در مدت کوتاهی پس از شروع جستن ، دچار کمبود آب می شود.

نباید سریع بعد از اتمام پرش یا بین فرایند پرش آب بنوشید زیرا این امر می تواند به سلامتی شما آسیب برساند.

اگر احساس میکنید نفس کم دارید سریعاً از جست و خیز خودداری کنید...

منبع:stylesatlife

فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب


  ساخت وبلاگ  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


 میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان میزان بلاگ سرویس وبلاگدهی حقوقی ویژه وکلا و حقوقدانان مشاهده