تاریخچه صنایع فلزی کرمانشاه

» تاریخچه صنایع فلزی کرمانشاه

صنایع دستی فلزی و انواع آن

بیشینه این هنر جالب به حدود سه هزار سال پیش در استان زیبای کرمانشاه بر میگردد. فلزکاران و آهنگران ابزار آلاتی مثل چاقو، نعل، رکاب می ساختند. شهر کرمانشاه در مرکز استان واقع شده و دارای آب و هوای معتدل است. کرمانشاه یکی از شهرهای باستانی ایران است و گفته می شود که تطمورث دیو بند ، حاکم افسانه ای پیشدادیان آن را ساخته است.

برخی سازه های آن را به بهرام ساسانی نسبت می دهند. در زمان حکومت قباد اول و انوشیروان ساسانی ، کرمانشاه در اوج شکوه خود بود. اما در حمله اعراب آسیب زیادی دید. همزمان با حمله افغانستان و سقوط اصفهان ، کرمانشاه به دلیل حمله عثمانی ویران شد. اما از آغاز قرن یازدهم هجری قمری. شروع به شکوفایی کرد. حاکم صفوی برای جلوگیری از تعرض احتمالی قبیله زنگنه و به دلیل همجواری با امپراتوری عثمانی ، توجه زیادی به این شهر داشت.

اما در دوره زندیه آشوب ها بیشتر شد ، در حالی که در دوران قاجار ، حملات عثمانی کاهش یافت. محمدعلی میرزا در سال 1221 به منظور جلوگیری از تجاوزات عثمانی در کرمانشاه نشسته بود و خوزستان نیز تحت قلمرو وی قرار گرفت.نسخه ای از محمد علی میرزا در طاق بستان به یادگار مانده است. در سال 1267 هجری امام قلی میرزا از طرف ناصرالدین شاه برای حفاظت از مرز کرمانشاه منصوب شد.

در طول 25 سال حکومت خود برخی از بناها را احداث کرده است که هنوز دیده نشده است در جنبش مشروطیت این شهر نقش مهمی داشت و در جنگ جهانی اول و دوم توسط قدرت های خارجی تصاحب شد و پس از پایان جنگ ، شهر تخلیه شد. در نتیجه جنگ تحمیلی عراق ، این شهر خسارات زیادی را متحمل شد و پس از جنگ تلاش های گسترده ای برای احیای آن انجام شد. کرمانشاه با مرکز استان کرمانشاه و در فاصله 526 کیلومتری واقع شده است.

چاقو دارای انواع مختلفی می باشد که در استان کرمانشاه با استفاده از اسم رمزی که روی آن ایجاد می کنند، شناسنامه کرمانشاهی به آن میزنند. معمولا چاقو را لعاب نمی زنند زیرا بر این باورند که از کاربرد آن کم می شود.جالب است بدانید تیغه چاقوی کرندی به قدری محکم است که می توان به وسیله آن، آهن را تراشید. دسته چاقو معمولا از جنس شاخ گوزن، شاخ بز یا چوب های سخت می باشد.

بلور برنجی جنس این نوع سازه لوله ای از جنس برنج است و بیشینه آن به هزار سال پیش می رسد و در مناطق غربی کشور رونق بیشتری دارد.این سازه سنتی از لحاظ کاربرد به دو بخش تقسیم می شود

زنگ جنس این سازه دستی و سنتی از فلز برنج یا مسی می باشد. آهنگران زنگ را به شکل استوانه و یک میله در داخل آن می سازند. از این نوع سازه دستی بیشتر برای آویزان کردن به گردن گوسفند و بز استفاده می شد تا اگر حیوان درنده ای به آن ها حمله کرد صدای آن بلند شود وبقیه گله و صاحب گله را بیدار کند.AA KNIVES | HANDMADE KNIVES - Custom hunting knife, hand forged knife,  premium knife, best kitchen knives, hand forged axes

نعل پیشینه این سازه به سه هزار سال پیش باز می گردد که در بخش های کوهستانی بسیار ویژه و مهم بود.مراحل ساخت نعل به این صورت است که در ابتدا به وسیله قطعه ای فلز و کوره، سندان، چکش، با روش کوبیدن و در نظر گرفتن سایز سم اسب، نعل ساخته می شد. در مرحله دوم به وسیله کارد سم اسب را تراش داده می شود.

نعل تراش نوعی کارد دارای دسته چوبی و قوی است که طبق سلیقه خود آهنگر سخته میشود و شکل این مدل کارد شبیه به داس است.

مسقل این سازه دستی برای تیز کردن و صیقل دادن ابزار های فلزی می باشد. طرز ساخت مسقل به این صورت است که یک تکه فلز خشک که دو بار آبگیری و یک بار روغن دهی شده را به شکل دلخواه خود در می آورند. مهم است که در مراحل ساخت مسقل، لبه و دسته ای نیز تعبیه شود که فردی که مشغول کار کردن با این سازه است، دچار اذیت نشود. اما امروز به علت استفاده از ابزار آلات صنعتی، استفاده از مسقل بسیار کمتر شده است.

ترازو دو کفه سابقه این مورد از سازه فلزی به هزارسال قبل برمی گردد.مراحل ساخت آن به روش کوبیدن می باشد.دو قطعه فلز را به این روش می سازند و سپس چوب خراطی شده ای که دارای دستگیره ای در وسط آن می باشد، به کمک یک حلقه به آن وصل می کنند. هر کفه آن توسط 3 تکه زنجیر که بین 70 تا 80 سانتی متر طول دارند با حلقه هایی به آن ها وصل می شوند.

قشاو این سازه فلزی دارای دسته می باشد و شکلی شبیه به جارو دارد که در گذشته برای خاراندن اسب ها از آن استفاده می شد. این مدل صنعا بیشتر در گذشته رونق بسیاری داشته است.

رکاب پیشینه رکاب به 3 هزار سال قبل بر می گردد. روش ساخت رکاب کوبیدنی و چفت و بست می باشد. این سازه دستی یکی از بخش های اصلی تجهیزات اسب می باشد. برخی از این رکاب ها بر طبق سلیقه دارای طرح و نقش های زیبا می باشند. در گذشته معمولا زین اسب بزرگان دارای نقش های بسیاری بوده است.

کوبه در گذشته ساخت کوبه های درب در ایران بسیار رونق داشته است و شغل بسیاری از مردم بوده است اما به مرور زمان و پیشرفت این صنعت و تولیدات قالبی، این صنعت روبه منسوخ شدن است.

پا بند این سازه دستی همانند کوبه می باشد و با هنر دست ساخته میشود. پا بند دارای دو نوع کلید دار و بدون کلید و طرح و نقشهای زیبا بر روی این نوع سازه دستی، بیشتر برای بزرگان بوده است.

زنجیر نیز در گذشته یک سازه دستی بود اما امروزه زنجیر های قالبی جای آن را گرفته است.

10 MOST FAMOUS SOUVENIRS OF IRAN


آخرین مطالب این وبلاگثبت آگهی رایگان ثبت آگهی رایگان درج آگهی ویژه در بالون آگهی
راز اعداد جفتراز اعداد جفتراز اعداد رند ، اعداد فرشتگان
استخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده آنلایناستخدام نویسنده غیر حضوری
تعمیر پکیج در شیرازتعمیر پکیج در شیرازتعمیر برد پکیج در شیراز  ساخت وبلاگ